Електрично биро

16.999 ден18.999 ден

Додај во омилениДодадено во листата на омилени.Removed from wishlist 0

Опис на производот:

Боја: бела, црна
Материјал: нерѓосувачки челик
Големина на механизмот: (115-147) x 60 x (71-112) cm
Големина на иверица: (60-80 ширина) x (120-180 должина).
НИВО НА БУЧАВА: < 50 dB.
Брзина на кревање: 25 mm/s
Макс. Носивост: 100 kg.
Подесување на висината: 71-112 см.
За какви маси се погодни: должина 120-180cm, ширина 60-80cm
Тежина: 22 кг

Јавете се на 072234055 за дефинирање на бојата и димензиите на иверицата.

бироа скопје

Електрическо бюро бг

Електрическо бюро

kancelarisko biro

golemi biroa

 

 

Електрическо бюро цена

Содржина на пакетот:

1 x Електричен штанд за биро
1 x адаптер
1 x далечински управувач
1 x пакет додатоци
1 x Упатство за употреба

Предности на користење на електрично биро:

 

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои седат долго време на работа се повеќе склони кон срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и пократок животен век. Оваа комбинација на симптоми често се нарекува „болест на седење“.

Стоењето на работа, дури и само 30 минути, може да има големо влијание врз вашето здравје и тело, а тоа не е тешко да го направите ако ја имате соодветната опрема. Стоечките маси, познати како електрични или прилагодливи на висина, го олеснуваат менувањето на вашето држење во текот на денот додека работите. На пример, нуди лесно прилагодување на висината на работната површина.
Користењето на овој тип на опрема на работа може да има безброј предности:

1. Ја намалува болката во грбот
Болката во грбот е нешто што 80% од возрасните ќе го искусат во текот на животот и една од најголемите поплаки на канцелариските работници кои седат цел ден.

Многу студии го испитуваа влијанието на користењето електрични клупи врз канцелариските работници со долготрајна болка во грбот. Истражувањата покажуваат дека учесниците кои поминувале во просек 66 минути од својот работен ден стоејќи, имале 54% намалување на болките во горниот дел од грбот и вратот. За нешто повеќе од еден час на ден, учесниците доживеаја драматични резултати. Замислете што може да направи стоењето за вас!

2. Го намалува ризикот од срцеви заболувања
Истражувачите ги проучуваат придобивките од стоењето повеќе од 60 години! Студијата на кондуктери на автобуси покажа дека оние кои стоеле цел ден имале половина ризик од смртни случаи поврзани со срцеви заболувања отколку возачите на автобуси кои седеле.

Шеесет години подоцна, споредбата на 18 студии со речиси 800.000 учесници ги донесе истите заклучоци. Нивните наоди беа дека седентарен начин на живот е поврзан со 90% зголемен ризик од кардиоваскуларна смртност и 147% зголемен ризик од кардиоваскуларни настани во споредба со активниот начин на живот.

3. Го намалува ризикот од зголемување на телесната тежина и дебелина
Сите знаеме дека општо земено, зголемувањето на телесната тежина се должи на конзумирање повеќе калории отколку што телото согорува. Повеќе од 44% од канцелариските работници велат дека се преоптоварени на нивната моментална работа, а 53% од нив веруваат дека тоа е поради целодневното седење.

Со стоење наместо седење, можете да го намалите ризикот од зголемување на телесната тежина со согорување на околу 50 дополнителни калории на час. Ако стоите по 3 часа секој работен ден, тоа би било еднакво на 750 калории неделно. Во текот на цела година, ова би било еднакво на околу 30.000 дополнителни согорени калории. Во однос на нивоата на активност, тие 30.000 калории би биле еквивалентни на трчање 10 маратони годишно!

4. Намалување на нивото на шеќер во крвта и ризик од дијабетес тип 2
Иако се очекува нивото на шеќер во крвта да се зголеми по оброкот, луѓето со големи скокови на шеќер во крвта имаат многу поголем ризик за развој на дијабетес. Зголемениот шеќер во крвта е поврзан и со општо чувство на лошо здравје.

Една мала студија на 10 канцелариски работници покажа дека стоењето 185 минути по ручекот го намалува нивото на шеќер во крвта кај работниците за 43% во споредба со седењето во истиот период. Учесниците носеле и педометри, кои биле анализирани и откриле дека нема значителни промени во физичките движења меѓу двете групи. Ова покажува дека намалувањето на нивото на шеќер во крвта е функција на стоење наспроти седење.

Друга студија на 23 канцелариски работници со прекумерна тежина покажа дека наизменичното стоење и седење на секои 30 минути го намалува скокот на шеќерот во крвта во просек за 11,1%. Исхраната и физичката активност беа следени во текот на експерименталниот период.

Како што покажуваат горенаведените студии, можете да ги намалите скоковите на шеќерот во крвта и ризикот од дијабетес само со користење на електрично биро, без потреба од дополнителен напор!

5. Подобрете го расположението и добијте енергија
Седењето и зголеменото време поминато во седење се поврзани со зголемен ризик од депресија и анксиозност. Значи, логично е дека стоењето ќе го подобри расположението и ќе ја зголеми среќата.

Група од 24 канцелариски работници добија електрично биро. Учесниците сами пријавиле подобрено расположение во периодот од 4 недели кога го намалиле времето поминато во седење во просек за 66 минути.

На крајот од 4-неделниот интервентен период, на учесниците им беа поставени низа прашања за специфичните придобивки од наизменичното седење и стоење.

Нивните одговори беа:
-87% се чувствуваат поудобно
-87% се чувствуваа полни со енергија
-75% се чувствуваат поздраво
-71% се чувствуваат повеќе фокусирани
-66% се чувствуваат попродуктивни
-62% се чувствуваат посреќни
-33% чувствуваат помалку стрес

 

Интересно, кога ги отстраниле електричните клупи, учесниците пријавиле намалено расположение. Ова сугерира дека употребата на електрични маси треба да биде дел од целокупното прилагодување на животниот стил за да се добијат целосните придобивки.

6. Ја зголемува вашата продуктивност
Зголемувањето на расположението и енергијата, како и намалувањето на болките во грбот, рамената и вратот, веројатно ќе ја подобрат продуктивноста и менталната будност. Кога телото како целина е во подобра форма, тоа функционира поефикасно и разумно може да се очекува дека тоа ќе ја зголеми продуктивноста.

 

Заклучок:

Горенаведените придобивки можеби не се единствените што ќе ги најдете додека го пробувате овој нов начин на живот. Подобрувањата во физичкото и менталното здравје можат да влијаат на вашиот живот на начини на кои никогаш не сте мислеле дека е можно.

Препорачуваме електрично биро со приспособлива висина на Songmics. Способноста за прилагодување на работната површина го прави електричното биро совршено. Ова ќе му даде време на вашето тело да се прилагоди на новата положба и ќе ви овозможи веднаш да почнете да ги жнеете придобивките од стоењето.

 

 

Детали за производот: Електрично биро

Боја

Црна, Бела

избери

Само механизам, Механизам со иверица

4 мислења за Електрично биро

5.0 од 5
4
0
0
0
0
Вашето мислење
Сите Најкорисни Највисоки оценки Најниски оценки
 1. А*****
  Квалитетно, цврсто и многу лесно за составување!
  M***** P********
  Odlicno e tokmu vakvo mi trebase za da si ja prilagoduam ...Повеќе
  Odlicno e tokmu vakvo mi trebase za da si ja prilagoduam visinata
  F****
  Biroto e top
  Електрично биро photo review
  G********* B******
  Mi go dostavija ist kako na slikite i kvalitetno e izrabo...Повеќе
  Mi go dostavija ist kako na slikite i kvalitetno e izraboten

  ВАШЕТО МИСЛЕЊЕ

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  16.999 ден18.999 ден

  Слични производи…

  Додадено во листата на омилени.Removed from wishlist 2
  подвижно биро

  Биро со електрично подесување на висината LSD114X01

  21.999 ден
  (9)
  Додај во кошница

  Само 1 останати на залихаБесплатна Достава: 1-2 дена

  16.999 ден18.999 ден

  SKU: LSD010W01 Категории: ,
  Додај во омилениДодадено во листата на омилени.Removed from wishlist 0
  Ironwood
  Logo
  Регистрирај се
  Shopping cart